Program Ochrony Powietrza wchodzi w życie 27 października
Uchwalony przez Sejmik Województwa Małopolskiego Program Ochrony Powietrza 12 października br. został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że zacznie obowiązywać po 2 tygodniach – od 27 października. Kompleksowy projekt działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie pozwoli osiągnąć m.in. znaczącą redukcję emisji pyłów zawieszonych w atmosferze do roku 2023 oraz benzo(a)pirenu do roku 2026. Wprowadzenie POP pozwoli na poprawę jakości życia nas wszystkich, dzięki zmniejszeniu smogu. A ten, jak pokazują ostatnie badania, przyczynia w Polsce do blisko 40 tys. zgonów rocznie.Do zadań gmin będzie należało także przygotowanie spisu wszystkich źródeł ogrzewania. POP rekomenduje również przeznaczenie od roku 2021 co najmniej 1% dochodów własnych gmin na działania związane z ochroną powietrza, część tej sumy ma być wykorzystana w programach osłonowych dla mieszkańców, którym warunki finansowe nie pozwalają na dostosowanie pieca do wymogów uchwały antysmogowej.Do zadań gmin będzie należało także prowadzenie kontroli interwencyjnych palenisk oraz reakcja na zgłoszenia wysyłane za pośrednictwem aplikacji Ekointerwencja w terminie nie dłuższym niż 12 godzin. Gminy powinny przygotować wewnętrzną procedurę przeprowadzenia kontroli palenisk pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów do 30 września 2021 roku.
małopolska.pl

Transport ekologiczny
Innogy go! wprowadza flotę elektryków do Zakopanego. Kierowcy mogą wypożyczyć i zwrócić auto w jednej z trzech oznaczonych stref na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dojadą cichymi i bezemisyjnymi samochodami innogy go! tuż pod szlak wiodący nad Morskie Oko i do kolejki na Kasprowy Wierch.Już od 15 września wypożyczonym elektrykiem można dotrzeć do bram Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wspólny projekt innogy go! i Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zaowocował wprowadzeniem floty elektrycznych BMW i3 na teren Zakopanego i okolic. Usługa początkowo działa testowo przynajmniej do końca października tego roku. Jej celem jest zapewnienie turystom możliwości dotarcia do bram Parku przy wykorzystaniu ekologicznego transportu – elektrycznych aut, które są ciche i nie emitują spalin. Naszym głównym zadaniem jest ochrona przyrody wewnątrz Parku, ale chętnie wspieramy wszelkie inicjatywy, które wpływają na jakość środowiska poza jego granicami. Nie da się chronić Tatr bez myślenia o terenach, które je otaczają. Dlatego nie jest to nasze pierwsze doświadczenie z elektromobilnością – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
ocalmy lasy na Ziemi
"Jako obywatele i konsumenci z całego świata wyrażamy poparcie dla wprowadzenia nowego prawa, które zakazałoby handlu wszelkimi produktami powiązanymi z wylesianiem i dewastacją środowiska naturalnego."Wycięliśmy już połowę lasów na Ziemi. Co roku wycinamy aż 15 MILIARDÓW drzew – 476 w każdej sekundzie. Puszcze, dżungle tropikalne i nasze rodzime lasy są wycinane w pień, by zrobić miejsce na pastwiska dla bydła i plantacje palmy oleistej albo soi.
Ale dziś mamy wyjątkową szansę to zmienić. Właśnie w tej chwili Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży wszelkich produktów powiązanych z wylesianiem . Unia jest tak ogromnym rynkiem, że przyjęcie tego przepisu zmusiłoby do zmian nawet największych światowych producentów. Wpłynęłoby to na cały globalny łańcuch zaopatrzenia, a nasze puszcze, lasy i mokradła mogłyby wreszcie odetchnąć.
podpisz apel
Permakultura-minimum wkładu, maksimu zysku
„Od dawna czułem i wiedziałem, że obecny system w jakim żyjemy jest niesprawiedliwy, nie dbający o jednostkę ani o stan naszej planety. Buntowałem się przeciwko niemu poszukując jakichś alternatyw. Ową alternatywę wspaniale zaoferowała mi permakultura” ‒ mówi w wywiadzie dla Ekologia.pl Robert Błaszczyk permakultura artykuł
Spacery są lepsze dla kości niż suplementy
Ekologia.pl Alicja Chrząszcz spacery artykuł
Wirtualna wystawa -google
Aleksandra Stanisławska crazynauka.pl Ocieplenie klimatu już teraz poważnie szkodzi wielu najcenniejszym zabytkom z listy światowego dziedzictwa UNESCO, a będzie szkodzić jeszcze bardziej. Przygotowana przez Google wirtualna galeria pokazuje pięć kulturowych skarbów ludzkości, niszczonych przez podnoszący się poziom mórz, nawalne opady, częste susze i powodzie.
galeria
Time for Nature
The foods we eat, the air we breathe, the water we drink and the climate that makes our planet habitable all come from nature.Yet, these are exceptional times in which nature is sending us a message:To care for ourselves we must care for nature. It’s time to wake up. To take notice. To raise our voices.It’s time to build back better for People and Planet.This World Environment Day, it’s Time for Nature. worldenvironmentgay.global
World Environment Day 2020
The theme for World Environment Day 2020 is, 'Time for Nature,' with a focus on its role in providing the essential infrastructure that supports life on Earth and human development. sdg.iisd.org
Pustynnienie
Niemal 90 procent lądowej powierzchni Ziemi może ulec upustynnieniu w ciągu następnych 30 lat, co przyczyni się do zmniejszenia globalnych zbiorów o 10 procent - to wnioski płynące z treści Światowego Atlasu Upustynnienia.
Globalne ocieplenie: jak mogę zmniejszyć swój negatywny wpływ na klimat?
Aleksandra Stanisławska Rozpędzonej machiny klimatycznej w pojedynkę nie zatrzymam, ale zamiast przyczyniać się do jej nakręcania, mogę spróbować ją nieco przyhamować. Że wysiłki jednostki nic nie znaczą wobec ogromu tego zjawiska? Kiedy jednostek robi się wiele, zaczyna to mieć znaczenie. Alternatywą jest nie robić nic i biernie patrzeć, jak nam się klimat załamuje. Konkretne rady tu crazynauka.konkretne-rady
Tak sucho jeszcze nie było
Bezśnieżna zima, anomalie termiczne, brak wiosennych deszczy, zaburzenie wegetacji oraz nałożenie się efektów poprzednich 5 lat powodują, że od lutego mamy suszę i niedobór wody niemal w całej Polsce - napisał 30 kwietnia 2020 w komunikacie Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.

Welcome to OUR

PROJECT ACT ECO

We are a group of
Active Effective
Conscious Concerned
Thoughtful Organized

Students who want to do things for others
To take care for the planet
To think responsibly about the fate of next generations.

Get involved
Make a difference
Take action
Join us!

Ciekawostka
  • Korony drzew cieniują nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i wydłużają ich trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Linki

Certyfikat uczestnictwa w WED2010


Kampania o zmianach klimatu Komisja Europejska


WED 2011


WED 2012

Wygenerowano w sekund: 0.00
1,756,824 unikalnych wizyt